Translate/tõlge

reede, 12. juuni 2020

Tarbekunstimuuseumis

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum on keskendunud eeskätt tarbekunsti ja disaini ajaloo tutvustamisele Eestis. Asutusele pandi alus 1971 ja muuseum avati 1980.aastal Eesti Riikliku Kunstimuuseumi filiaalina, sai iseseisvaks muuseumiks 2004. aastal.
Eriolukorra tõttu lükkus edasi muuseumi ja sealse Kreenholmi näituse külastamine, aga eile sai käidud. Oli toredaid avastusi. Avatud oli ka näitus ''Ornament ja Balti modernism''. Igaüks on pärit oma lapsepõlvest ja olgu see kangadisain, froteerätiku muster või nõud, nende kujundus ja detailid, ikka on minu jaoks kõige ilusamad 1960-ndate asjad.


Metsaviinapuudesse uppunud muuseumiaken. 
Keset vanalinna on selline armas siseõu ja roheline oaas.




1920-30-ndate rahvusliku dekooriga taldrikud




Elgi Reemetsa maja minu lapsepõlvekodu kõrval kujundas kindlasti mu arusaama kodumajast, koduaiast ja võimalusest ka nõukogude ajal massist ja normist erineda, olla eestlane ja eestlaslik








Kaasaja Eesti suurim tektsiilikunstnik on vaieldamatult Anu Raud.


  1950-ndate rõhuasetusega seinavaip


Seinatekstiilid 





Peened taimornamendid klaasil



Sellist vaipa tahaks küll koduseinale


Teatri eesriideks loodud kangas



Ka nõukogude ajal võis kasutada rahvariidemotiive




Põnev keraamika



                        „Mustrid: Kreenholmi tekstiilidisain 1963-2005“






Keraamika 1960-ndatest


Ingrid Nõgese piimaserviis 1962



Eesti Tarbekunsti- ja Disanimuuseumis avati 4. märtsil 2017 seni mahukaim Eesti tarbekunsti püsiväljapanek. Näitus koondab ligi 400 kunstniku enam kui 2000 teost ning annab võimaluse saada ülevaade Eesti tarbekunsti arengust ning sellel väljal tegutsenud ja tegutsevate kunstnike loomingust möödunud sajandi algusest tänaseni, Adamson-Ericust Tanel Veenreni.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar