Translate/tõlge

esmaspäev, 9. august 2021

Luuderohi - sellesuvine üllataja maakodu aias

 



Olin ülimalt üllatunud, kui avastasin väikese luuderohu taimekese oma maakodu võrkaial kasvamas.
Olen imetlenud neid taimi kasvamas Sotšis, Inglismaal ja Iirimaal, ühe korra ka Pärnumaal ühe talu soojas välisseinte sisenurgas, aga poleks iialgi osanud sellise imelise üllatuse osaliseks saada oma aias.


Harilik luuderohi (Hedera helix) on haardjuurte abil kuni 30 m kõrgusele ning kuni 20 cm tüvediameetriga roniv või mööda maapinda väänduv igihaljas tugevakasvuline liaan. Kasvab Eestis oma areaali kirdepiiril, esinedes Saaremaa ja Hiiumaa lääneosas varjulistes ja niisketes segametsades. 

Kultuurtaimena on tuntud antiikajast alates. Võrsed steriilsed, haardjuurtega, vanemad võrsed hallisoomuselised. Lehed nahkjad, sõrmroodsed, kuni 10 cm pikad, terveservalised, munajad või 3-5 hõlmalised lihtlehed, pealt tumerohelised, alt kollakasrohelised, noorelt karvased. Leheroots sageli lehelaba pikkune. Õitsvatel võrsetel on lehed tavaliselt kitsad ja hõlmadeta. Õied kollakasrohelised, väikesed, asuvad kerajates, sarikjates õisikutes, puhkevad sügisel. Kerajad, mustad, herneterasuurused marjataolised luuviljad, valmivad järgneval kevadel (meil väga harva).

Eestis on liik looduskaitse all. Väga varjutaluv, aeglasekasvuline ja pikaealine. Kasvatamiseks sobivad viljakamad aiamullad. Talub suurepäraselt puude juurekonkurentsi. Mandril kannatab külmakahjustuste all. Üldiselt ei talu pikemaajalist temperatuuri langust alla – 25° C., siis külmuvad lumepealsed taimeosad. Paljuneb üsna hästi pistokstest. Liik on huvitav, kuid haljastuses kasutamist piirab külmahellus.

Mina küll ei oska öelda, mis sorti on meie võrkaial kasvav luuderohi, mille lehed on helerohelised ja varred punased.

Sordid:

Arborescens’ (f. arborea Hort.) – väike põõsas, ei roni, lehed väikesed, hõlmadeta;

 ‘Atropurpurea‘ – purpurrohelised lehed, keskmine lehehõlm pikaks venitatud; 

’Aureovariegata’ (H. h. chrysophylla Hibb.) – lehed osaliselt kollased või helerohelised, osalt kollase- või punasekirjud samal taimel; 

‘Buttercup’ – puhkevad lehed kollased, lehealus tugevasti südajas, lehed 3-5 tömbi hõlmaga; 

’Congesta’ – aeglasekasvuline, madal ja tihe, võrsed jäigalt püstised; lehed väikesed 3-nurksed, lehealus südajas, 3-hõlmline, leheserv pole laineline; 

’Glacier’ – krussis lehed, talvel punased; 

‘Goldheart’ – tugevakasvuline liaan, lehesüdamik kuldkollane; 

‘Parsley Crested’ – pitsilise servaga helerohelised lehed; 

’Pedata’ – lehed talvel pruunikasvioletselt marmoreeritud; 

‘Tricolor’ – väikesed hallikasrohelised lehed, suvel valge, talvel roosa servaga.



Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar